ZAMKI I WAROWNIE

SZLAK ORLICH GNIAZD – wariant 1

Wyjazd z Krakowa. Na trasie do Ogrodzieńca jedyna w Polsce Pustynia Błędowska. Przejazd do OGRODZIEŃCA – zwiedzanie pochodzącego z XIV w. zamczyska m. in. pozostałości stajni i wozowni, gorzelni i browaru, strzelnicy, kaplicy, jadalni, kuchni, sypialń, biblioteki, krużganków, baszty Kredencerskiej, wieży Skazańców, Kurzej Stopki, sali balowej, dziedzińca rycerskiego. Park Zamków Jurajskich w Miniaturze. Spacer do drewnianego grodu królewskiego na GÓRĘ BIRÓW. Ognisko z pieczeniem kiełbasy. Powrót do Krakowa.

SZLAK ORLICH GNIAZD – wariant 2

Wyjazd z Krakowa. Przyjazd zwiedzanie zamków i warowni: MIRÓW – ruiny zamku, OGRODZIECIEC. CZĘSTOCHOWA: zwiedzanie Sanktuarium MB Częstochowskiej na Jasnej Górze, Muzeum 600-lecia, Wieży, panorama miasta, z zew. Wały Obronne; zabytkowe dziedzińce, pomnik Jana Pawła II, pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, kramy. Ruiny zamku OLSZTYN. Powrót do Krakowa.

ZAMKI w DĘBNIE i NOWYM WIŚNICZU

Wyjazd z Krakowa. Przejazd do DĘBNA i zwiedzanie zamku – dwór obronny z XV w.: zabytkowe wnętrza w różnych stylach, Zbrojownia, Skarbiec, Winnica, kuchnia, legenda o straszącym na zamku duchu Białej Damy. Przejazd do NOWEGO WIŚNICZA i zwiedzanie z przewodnikiem renesansowego zamku rodów magnackich Kmitów i Lubomirskich – ekspozycja dot. historii zamku, tkactwa, sztukatorstwa; kolekcja naczyń mosiężnych, obrazy i zabytkowe meble; sarkofag Stanisława Lubomirskiego. Powrót do Krakowa.

ZAMKI i WAROWNIE POLSKIEGO SPISZA

Wyjazd z Krakowa. Przejazd do CZORSZTYNA i zwiedzanie ruin XIV-wiecznego zamku – d. siedziby starostów i ośrodka władzy królewskiej strzegącego ówczesnej granicy z Węgrami. Zamek dolny, średni i górny. Wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny Spiskie i Tatry. Rejs statkiem „Dunajec” po jeziorze z Czorsztyna do NIEDZICY – zwiedzanie XIV-wiecznego zamku spiskiego – jednego z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce (zamek dolny i górny; mieści się tu m. in. Muzeum Wnętrz i Historii Spisza). Ognisko z pieczeniem kiełbasy, kiszki, „grzańcem galicyjskim” i tańcami przy muzyce kapeli górali pienińskich. Powrót do Krakowa.