PIELGRZYMKA DO GROBU ŚW. CHARBELA

BEJRUT – ANNAYA – JAABATA – BYBLOS – GHAZIR – HARISSA – ANJAR – KSARA – TYR – SYDON – MAGHDOUCHE

PROGRAM:
1 dzień: WARSZAWA
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie o godz. 18:45. Odprawa bagażowo-paszportowa, planowy wylot o godz. 20:45. Przelot do Bejrutu z międzylądowaniem.
2 dzień: BEJRUT – ANNAYA – JAABATA
Przylot do Bejrutu o godzinie 03:15. Transfer do hotelu, odpoczynek. Późne śniadanie. Przejazd do Annaja. Zwiedzanie klasztoru Św. Marona, położonego na wysokości 1200 m.n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. Przejazd w kierunku Jaabata – sanktuarium św. Rafki. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
3 dzień: DOLINY QUADISHA – BEKAA-KAFRA – LAS BOSKICH CEDRÓW
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Doliny Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII – wiecznymi freskami, wtapiające się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Postój w Bekaa-Kafra, w miejscu urodzenia Św. Charbela. Pamiątką po świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Przejazd przez miasteczko Baszarra, w którym urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran. Podziwianie lasu cedrów libańskich, wspominanych w Starym Testamencie, poszukiwanych niegdyś do budowy wielkich budowli sakralnych.  Nawiedzenie klasztoru św. Antoniego Egipskiego. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
4 dzień: BYBLOS – GHAZIR – GROTY JEITA – HARISSA
Śniadanie. Przejazd do Byblos – miasta z V w. p.n. e., najwspanialszego niegdyś portu fenickiego eksportującego drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zobaczymy stare miasto, kościół św. Jana Chrzciciela, zamek krzyżowców, teatr rzymski, perską fortecę. Przejazd do Ghazir, niewielkiego, malowniczego miasteczka z znajdującym się na szczycie góry klasztorem św. Antoniego Padewskiego. Przejazd w kierunku Groty Jeita. Przepłynięcie łodziami, następnie przejście trasą turystyczną z piękną widokową trasą turystyczną, przejazd kolejką linową. Przejazd do Harissy – ważnego ośrodka pielgrzymkowego, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Pani Libanu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
5 dzień: BEJRUT – DEIR EL QAMAR
Śniadanie. Zwiedzanie Bejrutu: spacer po tętniącym życiem bulwarze Corniche. Place d’Etoile z parlamentem, meczet Al-Omami i katedra św.
Jerzego, Plac Męczenników, Muzeum Narodowe. Po południu wyjazd w Góry Libanu do Chouf. Zwiedzanie pałacu Beiteddine z XVIII w. Przejazd do Deir el-Qamar – pierwszej stolicy Libanu. Spacer po malowniczej medinie, nawiedzenie kościoła Maryi Panny powstałego ok. 450 roku. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
6 dzień: DOLINA BEKAA – ANJAR – KSARA
Śniadanie. Przejazd w kierunku doliny Bekaa – obszaru żyznej ziemi zamieszkiwanej od wieków między Górami Libanu i Antylibanu. Dolina znana ze wspaniałych pozostałości antycznych ruin. Zwiedzanie Baalbek – centrum kultu starosemickiego boga Baala. Przejazd do Anjar: zwiedzanie ruin pałacu kalifów Umajadzkich odkrytych w latach 40 – ubiegłego wieku, pozostałości ulic, świątyń. Dalsza droga w kierunku Ksara – miasta, które już przez Rzymian wykorzystywane było do produkcji wina. Możliwość degustacji i zakupu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
7 dzień: BEJRUT– ANNAYA
Śniadanie. Czas wolny. Wyjazd do Annaya, udział w uroczystościach ku czci św. Charbela. Czas na indywidualną modlitwę. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
8 dzień: TYR – SYDON – MAGHDOUCHE
Śniadanie. Wyjazd autokarem w kierunku pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr to miasto gdzie spotykają się trzy kontynenty, a wpływy cywilizacji mieszają się od blisko 4 tys. lat. Znane jest przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Zwiedzanie pozostałości starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Przejazd do Sydonu. Stąd św. Paweł wypływa w podróż do Rzymu. Sydon, to przede wszystkim produkcja szkła, purpury a przede wszystkim historia początków alfabetu. W programie: zamek morski Krzyżowców , targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Przejazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
9 dzień: BEJRUT – WARSZAWA
Przejazd z hotelu na lotnisko, odprawa bagażowo-paszportowa. Przelot do Warszawy z międzylądowaniem. Planowy odlot samolotu o godz. 04:00, przylot do Warszawy o godz. 08:45.

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:
– przelot samolotem,
– transfery autokarem na terenie Libanu,
– noclegi: pokoje 2, 3 – os. z łazienkami,
– wyżywienie 2x dziennie (śniadania i obiadokolacje),
– opieka pilota/przewodnika oraz duszpasterza,
– ubezpieczenie NNW, KL, bagaż.

ŚWIADCZENIA NIE ZAWARTE W CENIE:
– opłata na wstępy, napiwki, przewodników i realizację programu 100 usd/os. (płatne na miejscu).

UWAGA!
Uczestnicy wyjazdu nie mogą posiadać izraelskich stempli w paszporcie. Jeżeli byli Państwo w Izraelu i posiadają świadczące o tym stemple w paszporcie, należy dokonać jego wymiany. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wyjazdu.
Program jest ramowy i może ulec zmianom w zależności od zaistniałej sytuacji w czasie trwania wyjazdu.