W ZACHODNIEJ BUŁGARII

Termin: do uzgodnienia

PROGRAM zaplanowany:
Dzień 1 (piątek) Wyjazd z KRAKOWA godz. 15.00. Przejazd przez Słowację i Węgry do Serbii.
Dzień 2 (sobota) Przejazd do Bułgarii. Przyjazd w rejon pasma górskiego PIRYN do BANSKA do hotelu w godz. popołudniowych. Odpoczynek. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3 (niedziela) Śniadanie. Przejście przez BANSKO do kolejki wąskotorowej i przejazd kolejką wąskotorową ok. 3 godz. przez malownicze okolice do VELINGRADU – spacer po historycznym centrum. Następnie przejazd autokarem do wsi PATALENICA na krótki postój (z zewn.): Batkunski Monastyr św. Piotra i Pawła z XIV w., Twierdza "Batkunion" z XV w. i cerkiew św. Dymitra z XII – XIII w.). Ew. małe zakupy w PAZARDŻIKU – mieście nad rzeką Maricą (słynącym z przetworów owocowo-warzywnych) z 2 meczetami z XIV i XVII w. Powrót do BANSKA. Spacer po ulicach kurortu. Powrót do hotelu obiadokolacja, nocleg.
Dzień 4 (poniedziałek) Śniadanie. Przejazd autokarem w kierunku GÓR RODOPY do miejscowości DOBARSKO – cerkiew z freskami sprzed 400 lat, wodospad Sztrokołato 30 m wys. Przejazd do GARMEN – pozostałości starożytnego miasta NICIPOLIS ad NESTRUM – z fortyfikacjami zbudowanymi za rzymskiego cesarza Trajana w starożytnej Tracji. Przejazd malowniczą i krętą drogą przez Rodopy do KOWACZEWICY – rezerwat architektoniczno-etnograficzny z typową zabudową, z dachami łupkowymi i Bułgarkami chodzącymi na co dzień w regionalnych strojach. Powrót autokarem do BANSKA.  Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 5 (wtorek) Śniadanie. Przejazd autokarem do miejscowości KLJUCZ k PETRIC – ruiny twierdzy i pomnik Samuila z XI w.- miejsce bitwy cara Samuila z bizantyjskim cesarzem Bazylim, w pobliżu granicy z Grecją i Macedonią. Przejazd do ROŻEŃSKIEGO MONASTYRU – zwiedzanie największego prawosławnego monastyru w Pirynie (z 890 r., niezwykle cenne średniowieczne freski oraz znajdujące się w cerkwi klasztornej jedne z najstarszych w całej Bułgarii witraże, cele mnichów, refektarz oraz kostnica. Słynąca łaskami figura Matki Bożej). Dla chętnych: przejście szlakiem słynnych piaskowcowych MELNICKICH PIRAMID do MELNIKA (ok. 4 km) – przez wyrzeźbione przez erozję charakteryst. wysokie kominy zwane skalnymi piramidami. Pozostali – przejazd autokarem. MELNIK – miejscowość słynąca z winnic i winiarni oraz znanego w Polsce wina „Melnik”. Spacer po najmniejszym mieście Bułgarii: Dom Rodziny Kordopulo m in. rozległy labirynt piwnic w których niegdyś przechowywano nawet 250 tysięcy litrów wina, XV-w. cerkiew św. Barbary, Muzeum Historyczne, cerkiew św. Piotra i Pawła z XIX w., neobizantyjski dom Paszy, pomnik bułgarskiego partyzanta Jane Sandanskiego, XVIII-w. cerkiew św. Mikołaja oraz pozostałości średniowiecznej twierdzy. WIECZÓR BUŁGARSKI w MELNIKU – obiadokolacja z muzyką, tańcami, śpiewem i degustacją wina. Powrót do BANSKA na nocleg.
Dzień 6 (środa) Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do regionu MACEDONIA PIRYŃSKA – jednego z najbardziej malowniczych obszarów w Bułgarii w GÓRACH PIRYN. Nazwa gór pochodzi od Peruna (Перун), najwyższego bóstwa panteonu słowiańskiego, boga grzmotów i piorunów. Przejazd do SZTOBSKICH PIRAMID – spacer ok. 2 godz. wieś Stob – piramidy – wieś Stob. Przejazd do słynnego MONASTYRU RYLSKIEGO – miejsca świętego dla Bułgarów (to symbol prawosławia, tożsamości narodowej, oporu przeciw okupacji tureckiej), wpisany na listę UNESCO ogromny kompleks klasztorny z X w., harmonijnie wkomponowany w naturalne otoczenie o wyglądzie warownej twierdzy, główna cerkiew pod wezwaniem Świętej Bogurodzicy, słynna 23 metrowa baszta Chrelina, Krzyż Rafaiła rzeźbiony przez 12 lat igłą, kościoły i kaplice z freskami z XV–XVII w. Przejazd do SAMOKOVA w rejon pasma górskiego RIŁA. Spacer po SAMOKOVIE. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 7 (czwartek). Śniadanie. Przejazd do Kompleksu Narciarsko-Wypoczynkowego BOROVEC. Wyjazd kolejką gondolową z poziomu 900 m npm na poziom 2400 m npm na JASTREBEC. Stamtąd – chętni – podejście ok. 3 godz. na MUSAŁĘ – najwyższy szczyt Bułgarii (2.925,40 m npm), na trasie schronisko górskie i obserwatorium. Pozostali: spacer na wys. 2400 m lub zjazd do SAMOKOVA i spacer na dole po centrum turystycznym BOROVEC. Wszystkie grupy: powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8 (piątek) Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do SOFII – stolicy Bułgarii. Autokar stoi 9 godzin Przejazdy miejskim środkiem komunikacji np. metro, autobus (zabytki z zewn.) m. in.: Pałac Sprawiedliwości, Kościół Prawosławny Świętej Niedzieli, bulwary, Meczet Banya Bashi z VI w., publiczne łaźnie w stylu neobizantyjskim, najstarszy budynek Sofii – Cerkiew-Rotunda św. Jerzego z IV w., Pałac Prezydencki, Sobór św. Aleksandra Newskiego – II-ga co do wielkości świątynia na Bałkanach. Zakupy w centrum handlowym.. Wyjazd w kierunku Polski. Przejazd przez Serbię w kierunku Polski.
Dzień 9 (sobota) Przejazd przez Węgry, Słowację do Krakowa ok. godz. 20.00.

PODCZAS WYCIECZKI ZAPEWNIAMY (w cenie): transport autokarem klasy LUX (klimatyzacja, WC, DVD, barek), opłaty drogowe i parkingowe, 6 noclegów w pensjonatach/hotelach**/***/pensjonatach w pokojach 2, 3-osobowych z łazienkami oraz w układzie studio: na 2 pokoje lub 3 pokoje 1 łazienka, wyżywienie: 6 x śniadanie, 6 x obiadokolacja, opieka polskiego pilota i przewodnika górskiego, przewodnik po Sofii, WIECZÓR BUŁGARSKI, ubezpieczenie – górska wycieczka (na Musałę), ubezpieczenie KL i NNW do kwoty 10.000 EUR polisa Signal Iduna Polska S.A., Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA: do uzgodnienia

INFORMACJE DODATKOWE: cena nie zawiera koszu biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: ok. 65 EURO/os., obiadów w trakcie tranzytu. Ubezpieczenie nie obejmuje chorób przewlekłych, można się doubezpieczyć za dopłatą 90 zł. Ubezpieczenie nie obejmuje chorób psychicznych. Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania i inne szczegóły mogą ulec zmianie i będą podawane na bieżąco przez pilota grupy. KONIECZNY PASZPORT lub DOWÓD OSOBISTY ważny co najmniej 3 miesiące od daty powrotu z Bułgarii.

Wskazane jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ (bezpłatnie można wyrobić taka kartę w Krakowie ul. Batorego 24.

Uwaga! – odnośnie zwiedzania monastyrów – rygorystycznie jest przez strażników przestrzegana zasada odpowiedniego stroju – są to miejsca religijne. Nie ma więc mowy o głębokich dekoltach czy koszulkach bez rękawów! Krótkie spodnie nie powinny sprawić problemu.